Komplet mebli do sypialni, składający się łącznie z ośmiu mebli:

- dwóch łóżek, (możliwość połączenia w łóżko małżeńskie)

- dwóch nakastlików

- dwóch szaf

- toaletki-sekretarzyka

- taboretu pokrytego tapicerką

 

Projekt autorski, wykonany z luksusowych materiałów, w stylu wiedeńskim, ok 1910, na indywidualne zamówienie. Zdobienia intarsjowane.

 

Styl mebli charakteryzuje powściągliwa, zgeometryzowana forma typowa dla secesji wiedeńskiej. Styl ten cechowało zamiłowanie do linii prostych, figur i brył geometrycznych oraz ograniczenie ornamentów. Indywidualne podejście do formy jak i intarsji to cechy charakterystyczne wyrobów słynnych Warsztatów Wiedeńskich, na których czele stali wybitni projektanci sztuki użytkowej, m. in. Joseph Hoffmann, Koloman Moser, czy Otto Prutcher.

 

Prezentowane meble charakteryzuje nie tylko bardzo wysoki poziom wykonania, ale także przemyślana i ściśle dopracowana koncepcja, wdrażana konsekwentnie w każdy element kompletu. Z tego też powodu źródeł formalnych dla inspiracji  w tym niewątpliwie dużej klasy i wartości komlecie mebli należy doszukiwać się w znakomitych centrach artystycznych. Na początku XX wieku największy wpływ w dziedzinie rzemiosł i sztuk pięknych w Europie Środkowej posiadały, utworzone w 1903 roku przez Josefa Hoffmanna i Kolomana Mosera, Wiener Werkstäte (Warsztaty Wiedeńskie).

 

Komplet mebli jest reprezentatywnym przykładem daleko idącego „uspokojenia”, zrytmizowania i zgeometryzowania formy obiektu użytkowego. Charakterystycznymi elementami w konstrukcji są, dominujące w obu szafach, wystające trójbocznie, niezwiązane z tektoniką, fronty.

Takie rozwiązanie budowy obiektu pojawiło się już na wystawie sztuki w Düsseldorfie w 1903 roku, reprodukowane w „Ver Sacrum”, oficjalnym piśmie, reprezentującym Warsztaty Wiedeńskie. Zaprojektowane przez Josefa Hoffmanna, gabloty, zostały wyposażone w występujące poza lico głównej części trójboczne fronty. Podobne rozwiązania spotykamy w innych projektach Hoffmanna.

 

Innym elementem, wskazującym na genetyczny wywód form, występujących w komplecie mebli, jest powtarzający się w wielu miejscach motyw szachownicy.

Szachownica ta występuje jako element ozdoby całych powierzchni (blat stołu, stojąca szafka), bądź jest ograniczony do fryzu, akcentującego górę mebla (łóżko, szafy) lub jego centrum (nogi stolika). Motyw szachownicy był chętnie używany przez projektantów Warsztatów, jako najprostszy element geometrycznej dekoracji.

 

Początki Modernizmu są związane również z genezą funkcjonalizmu. U podłoża tego zjawiska była potrzeba życia w higienie. Źródłem porządku i ładu miał być brak ornamentu. Pozbycie się dekoracyjnych elementów w strukturze przedmiotu, na których osiadał kurz, czy wyeliminowanie zbędnych bibelotów, wśród których gromadziła się wilgoć i roztocze, było zabiegiem czysto praktycznym, podyktowanym nowoczesną potrzebą życia w ładzie i harmonii pozbawionej zbędnej ornamentyki.

 

Takie rozwiązania powierzchni mebla były szeroko stosowane w kręgach wiedeńskich. Używali je w meblach np. Franz Messner, Wilhelm Schmidt czy Josef Urban (na powierzchniach boazerii, ożywiając je dodatkowo mniejszymi wstawkami drewna, co występuje w prezentowanym komplecie).

 

Dwa łóżka z możliwością połączenia w małżeńskie. Drewno, okleina, intarsje. Politura na połysk,  Wiedeń, pocz. XX w.

Stylowe łóżka składają się z części tylnej i frontowej oraz łączącej je pary boków. Front i zagłówek dekorowane intarsjowanymi, geometrycznymi zdobieniami. Łóżka można rozdzielić lub stworzyć jedno duże łóżko dwuosobowe.

 

Cena: 8 000 PLN / szt.

Wymiary: szer. 110 cm, dł. 200 cm, wys. zagłówek 90 cm, wys. front 80 cm

 

 

Dwa nakastliki z witrażowymi szybkami. Drewno, okleina, intarsja. Politurowane na połysk, Okucia mosiądz polerowany. Wiedeń, pocz. XX w.

Nakastliki w formie stojących szafek składających się z dwóch modułów: otwieranej, jedno drzwiowej części dolnej, zajmującej połowę jej wysokości, znajdującej się nad nią szuflady oraz cofniętej w stosunku do pozostałych, wyniesionej nieco, zamykanej na jedne drzwiczki szafki. Prosta forma mebla wzbogacona została intarsjowanymi, geometrycznymi zdobieniami w części dolnej oraz przywodzącymi na myśl błyszczące kamienie szlachetne kwadratowymi szybkami z czterema fasetami każda.

 

Cena : 7,000 PLN / szt.

Wymiary: szer. 42 cm, gł. 32 cm, wys. 120 cm

 

 

Dwie szafy garderobiane. Drewno, okleina, intarsja. Politura na połysk. Okucia mosiądz polerowany. Wiedeń, pocz. XX w.

Eleganckie dwudrzwiowe szafy o froncie trójbocznie występującym poza lico, co sprawia wrażenie atektoniczności całej konstrukcji. Dolną część szaf stanowi zajmująca całą szerokość szuflada z dwoma uchwytami, która od zewnątrz została pokryta wklęsłym żłobkowaniem. Szafy wyposażone w charakterystyczne nogi w kształcie trzech, zmniejszających się ku dołowi segmentów. Mebel wzbogacone intarsjowanymi, geometrycznymi zdobieniami oraz dekoracyjnymi uchwytami. Szafy podzielone wewnątrz na trzy półki.

 

Cena: 14,000 PLN / szt.

Wymiary: szer. 120 cm, gł. 54 cm, 43 cm, wys. 192 cm

 

 

Toaletka sekretarzyk w stylu wiedeńskim. Drewno, okleina. Politurowany na połysk, intarsjowany. Wiedeń, pocz. XX w.

Elegancki stoliczek o prostej, zgeometryzowanej formie. Blat z szufladką zamykaną na kluczyk, zdobiony motywem szachownicy. Pod blatem ulokowana została dodatkowa owalna półeczka. Całość wsparta na czterech prostych nogach połączonych dolną, dwuschodkową częścią w kształcie prostokąta. Stoliczek może służyć również za toaletkę.

 

Cena: 9 000 PLN

Wymiary: szer. 60 cm, gł. 40 cm, wys. 75 cm

 

 

Taboret  w stylu wiedeńskim. Tapicerowany. Drewno bejcowane na jasny kolor i politurowane na połysk. Wiedeń, pocz. XX w.

Stylowy taboret posiada prostą konstrukcję czterech nóg, złączonych w dole i w górze poziomymi listewkami, na których wspiera się kwadratowe, obite jasną tapicerką siedzisko. Oszczędna lecz wyrafinowana dekoracja mebla skupiona jest na segmentowych, zwężających się zakończeniach nóg krzesełka.

 

Cena: 2.000 PLN

Wymiary: wys. 50 cm, szer. 40 cm, gł. 40 cm

Komplet projektowanych mebli do sypialni. Wiedeń, ok.1905/1910 r. Drewno, okleina, intarsja. Politura na połysk.

79 000,00 PLN
Wysyłka kurierem (Europa) 1 400,00 PLN
Wysyłka kurierem (Polska) 600,00 PLN
Wysyłka kurierem (USA) 1 400,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków